EXPEDICE VECTOR III.

Třítýdenní expedice na přelomu února a března 2008. Cesta “na divoko” po JAR, Lesothu a Swazijsku. Přiletěli jsme do Cape Town, v dešti vystoupili lezeckou cestou  na Stolovou horu. Navštívili jsme Bouřlivý mys, přejmenovaný portugalským králem na Mys Dobré naděje, aby neděsil námořníky, nedaleký NP Boulders s výskytem tučňáka brýlového  a nejjižnější bod afrického kontinentu Střelkový mys. V rozpálené oblasti pštrosích farem jsme se skryli do vápencové jeskyně v Oudtshornu Cango caves. Následovaly národní parky Addo se slony, Mountain Zebra plný horských zeber, pakoňů a antilop, Krugerův národní park snad se vším, co v Africe žije včetně fenomenálních velkých koček z kterých jsme viděli “jenom” lva . Lesotho je malé horské království uprostřed JAR. Krajina podobná Skotsku, časté přeháňky, zvlněná vysočina, hluboká údolí.

Nejpoužívanějším recentním dopravním prostředkem je kůň, protože do mnoha vesnic se autem nelze dostat, proto jsme v Lesothském vyrazili v sedlech – vícedenní pěší túry nejsou vhodné pro minimum cest (rozblácených) a vysokou trávu (mokrou). V západní části země nejvyšší hora Lesotha a Jižní Afriky vůbec Thabana Ntlenyana (3.482m) byla navštívena i přes zdržení s chybějícím palivem do vozů. Sjezd po velmi těžké cestě Sanni pass a dílčí přestávka na plážích Indického oceánu u Knysny a Durbanu. Krokodýli a hroši v laguně St. Lucia, treky a horské túry v Dračích horách (Drakensberg) a návštěva Swazijského NP Mlilwane. Vyjma lesothského “přepadení” a “ropné” krize, kdy došel v Lesothu bezolovnatý benzín a nebyl zde k sehnání, vše proběhlo klidně a expedice se zdařila. Většina cílů byla splněna. Spalo se ve stanech či pod širákem ve volné krajině a v NP v kempech.

O expedici jste se mohli dočíst také v časopise Playboy (PDF)

Tuto cestu popisuje kniha Afrika bez malárie

Cestu podporoval Rock Point a KEEN.

Tisk fotek na plátno nebo kapa desku

Líbí se vám některá z ých fotografií? Chcete, aby zdobila váš domov, kancelář, recepci? Nabízím dekorativní tisk fotografií z mých cest na plátno, nebo kapa desku.