Setkání s divočinou

Při cestách se občas člověk, i přes veškerou snahu a připravenost, dostává do situací, které jsou zlomové.

Jedním z příběhů, který se "vynořuje" a na který v souvislosti s mou osobou můžete narazit je mé setkání s ledním medvědem při vědeckosportovní expedici na Špicberky v roce 2015. Přes veškerá opatření, která byla posléze i vyšetřováním uznána za dostatečná, jsem se vzbudil ve stanu tváří tvář této šelmě a začal boj na život a na smrt. Tento boj jsem, díky Bohu a přátelům z expedice, vyhrál. Na opačné straně tohoto štěstí (jsem jeden z nemnoha co takovýto útok z blízka přežil) je jistý smutek z ceny.


Polar Bears International je jediná organizace určená výlučně divokým polárním medvědům. Členové znají lední medvědy - jejich zvyky, jejich ekologii, jejich hrozby - a jsou uznávanými vůdci v jejich ochraně.


Jsem vděčný, že mám možnost být dál na zemi a svůj čas o to víc věnuji věcem, které mají smysl a přínos. Dlouhodobě pracuji v ochraně přírody, přednáším a fotím. Jedním z nepatrných kroků je i pomoc s ochranou populace ledních medvědů na naší planetě příspěvkem organizaci Polar Bears International.