Blog

V rodišti Gabčíka se před válkou skrývaly české korunovační klenoty!

V rodišti Gabčíka se před válkou skrývaly české korunovační klenoty!

S 80. výročím atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha se opět skloňuji i jména výsadkářů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše. První jmenovaný pochází z Rajeckých Teplic na Slovensku a toto město má ještě jednu spojitost s Heydrichem a druhou světovou válkou. Ukrývalo 9 měsíců české korunovační klenoty.

ISLAND

ISLAND

Led, vroucí voda, kouřící sopky a nekonečné pláně ztuhlé lávy. To je Island, tajemný ostrov, který láká mnohé z toulavých duší ke své návštěvě a pak, když tam jste, tak vás pohltí. Je to také země, kde poslední dobou bylo víc turistů než místních, ale mnozí z nich absolvují pouze hlavní okruh kolem Reykjavíku a pro vás tak zbyde množství nekonečné nádhery.

Všeho s mírou!

Všeho s mírou!

Netradičně vás ve svém blogu nezavedu na žádná zajímavá místa. Nebudeme ani cestovat a ani poznávat whisky. Podzim za okny mě inspiroval k povídání o starých mírách a váhách našich předků. O výrazech, které známe z lidových písniček či pohádek, ale jen málo z nich nám zapadá do nějakého celku.

Za svatým Patrikem, překrásnou krajinou a  irskou whiskey na zelený ostrov

Za svatým Patrikem, překrásnou krajinou a irskou whiskey na zelený ostrov

Irsko je krásný ostrov a jeho kultura, včetně piva a whiskey, je nám - Čechům - velice blízká. Proto není divu, že jsem nějaký čas přemýšlel o výjezdu do těchto končin s naším obytným autem. Dlouho mě zrazovalo právě to, že Irsko je ostrovem, ale nakonec jsme se na tu “smaragdovou slzu” vypravili a vy můžete s námi.

Staň se švestkou!

Staň se švestkou!

Přesto, že jsem whiskař, tak jsem se rozhodl navštívit pražské Muzeum slivovice v citlivě opraveném domě herečky Slávky Budínové. Musím přiznat, že návštěva předčila mé očekávání.

Wild camping

Wild camping

Van Life a život s obytkou se stává mainstreame a to přináší restrikce. Další přijdou.

Hřejivý příběh z drsného severu

Hřejivý příběh z drsného severu

Leží skoro na samé hranici s Německem a prožívala svá světlá i stinná období. Malá vesnička, dnes spíše osada, zvaná Kopec. Soubor krásných chalup a v nich bydlících sousedů, potkávajících se na jedno v hospůdce „U Oty“. Právě tam vznikl obdivuhodný projekt záchrany jednoho z domů.

Magické Třeboňsko

Magické Třeboňsko

Když Jakub Krčín se svými žáky a následovníky budoval na jihu Čech své rozsáhlé dílo, netušil, že vytvoří velmi cenný evropský unikát. Oblast harmonicky propojující přírodu s dílem člověka. Hráze plné staletých dubů, přírodní rezervace a hnízdiště v malebné symbióze s vesnicemi, městy a drobnými krajinnými prvky. Není divu, že na Třeboňsko vyrážíme za odpočinkem. Vše je připravené, tak můžeme vyrazit.

Turismus chránil divoká zvířata v Africe. Už nechrání…

Turismus chránil divoká zvířata v Africe. Už nechrání…

V mnoha místech měl rozvoj globálního turismu především negativní vliv a současná krize dává naději k návratu do udržitelných kolejí. Není tomu tak v rájích divoké přírody. Turismus v afrických národních parcích v zásadě chránil zvířata před pytláky. Bez turistů strážci svůj boj prohrávají.

Jak fotit polární záři aneb štěstí přeje připraveným

Jak fotit polární záři aneb štěstí přeje připraveným

Opět je tady období polární záře a řada z nás se ji vydá lovit se svým fotoaparátem. Je to úchvatný zážitek a na snímcích mnohdy ještě krásnější než ve skutečnosti. Je čas vyrazit na sever do polárních krajin a naplno využít sezonu. Přečtěte si, kde polární záři hledat a jak ji fotit.

NOMÁDI: Ledovým královstvím aneb zimní Lofoty a Laponsko s obytným autem

NOMÁDI: Ledovým královstvím aneb zimní Lofoty a Laponsko s obytným autem

V cestovatelském životě člověka potkávají různé výzvy. Tu větší, tu menší. Jednou z těch větších byl nápad vyrazit s obytným autem na daleký zimní sever do oblasti Lofot a Laponska. Cíl byl jasný, přežít, poznávat a pokud se poštěstí „ulovit“ v tomto ideálním období polární záři a případně vidět velryby. Vyrazili jsme tedy dva vozy po Štědrém dnu a následujících čtrnáct dní si mnohokrát opakovali ono Cimrmanovské „na sever“.

Fotografická výprava za psy hyenovitými, nepolapitelnými stíny Afriky

Fotografická výprava za psy hyenovitými, nepolapitelnými stíny Afriky

Pes hyenovitý patří mezi nejohroženější šelmy afrického kontinentu. Největší smečky žijí v deltě Okavanga, kde se mi je po několika pokusech konečně povedlo „ulovit“. Dokáží běžet rychleji než terénní auto a spatřit je a vyfotit chce čas a hlavně notnou dávku štěstí. Ale nakonec se mi to podařilo. Přečtěte si celý příběh.