Blog

Všeho s mírou!

Všeho s mírou!

Netradičně vás ve svém blogu nezavedu na žádná zajímavá místa. Nebudeme ani cestovat a ani poznávat whisky. Podzim za okny mě inspiroval k povídání o starých mírách a váhách našich předků. O výrazech, které známe z lidových písniček či pohádek, ale jen málo z nich nám zapadá do nějakého celku.

Za svatým Patrikem, překrásnou krajinou a  irskou whiskey na zelený ostrov

Za svatým Patrikem, překrásnou krajinou a irskou whiskey na zelený ostrov

Irsko je krásný ostrov a jeho kultura, včetně piva a whiskey, je nám - Čechům - velice blízká. Proto není divu, že jsem nějaký čas přemýšlel o výjezdu do těchto končin s naším obytným autem. Dlouho mě zrazovalo právě to, že Irsko je ostrovem, ale nakonec jsme se na tu “smaragdovou slzu” vypravili a vy můžete s námi.

Staň se švestkou!

Staň se švestkou!

Přesto, že jsem whiskař, tak jsem se rozhodl navštívit pražské Muzeum slivovice v citlivě opraveném domě herečky Slávky Budínové. Musím přiznat, že návštěva předčila mé očekávání.

Wild camping

Wild camping

Van Life a život s obytkou se stává mainstreame a to přináší restrikce. Další přijdou.

Hřejivý příběh z drsného severu

Hřejivý příběh z drsného severu

Leží skoro na samé hranici s Německem a prožívala svá světlá i stinná období. Malá vesnička, dnes spíše osada, zvaná Kopec. Soubor krásných chalup a v nich bydlících sousedů, potkávajících se na jedno v hospůdce „U Oty“. Právě tam vznikl obdivuhodný projekt záchrany jednoho z domů.

Magické Třeboňsko

Magické Třeboňsko

Když Jakub Krčín se svými žáky a následovníky budoval na jihu Čech své rozsáhlé dílo, netušil, že vytvoří velmi cenný evropský unikát. Oblast harmonicky propojující přírodu s dílem člověka. Hráze plné staletých dubů, přírodní rezervace a hnízdiště v malebné symbióze s vesnicemi, městy a drobnými krajinnými prvky. Není divu, že na Třeboňsko vyrážíme za odpočinkem. Vše je připravené, tak můžeme vyrazit.

Turismus chránil divoká zvířata v Africe. Už nechrání…

Turismus chránil divoká zvířata v Africe. Už nechrání…

V mnoha místech měl rozvoj globálního turismu především negativní vliv a současná krize dává naději k návratu do udržitelných kolejí. Není tomu tak v rájích divoké přírody. Turismus v afrických národních parcích v zásadě chránil zvířata před pytláky. Bez turistů strážci svůj boj prohrávají.

Jak fotit polární záři aneb štěstí přeje připraveným

Jak fotit polární záři aneb štěstí přeje připraveným

Opět je tady období polární záře a řada z nás se ji vydá lovit se svým fotoaparátem. Je to úchvatný zážitek a na snímcích mnohdy ještě krásnější než ve skutečnosti. Je čas vyrazit na sever do polárních krajin a naplno využít sezonu. Přečtěte si, kde polární záři hledat a jak ji fotit.

Fotografická výprava za psy hyenovitými, nepolapitelnými stíny Afriky

Fotografická výprava za psy hyenovitými, nepolapitelnými stíny Afriky

Pes hyenovitý patří mezi nejohroženější šelmy afrického kontinentu. Největší smečky žijí v deltě Okavanga, kde se mi je po několika pokusech konečně povedlo „ulovit“. Dokáží běžet rychleji než terénní auto a spatřit je a vyfotit chce čas a hlavně notnou dávku štěstí. Ale nakonec se mi to podařilo. Přečtěte si celý příběh.

NOMÁDI: Ledovým královstvím aneb zimní Lofoty a Laponsko s obytným autem

NOMÁDI: Ledovým královstvím aneb zimní Lofoty a Laponsko s obytným autem

V cestovatelském životě člověka potkávají různé výzvy. Tu větší, tu menší. Jednou z těch větších byl nápad vyrazit s obytným autem na daleký zimní sever do oblasti Lofot a Laponska. Cíl byl jasný, přežít, poznávat a pokud se poštěstí „ulovit“ v tomto ideálním období polární záři a případně vidět velryby. Vyrazili jsme tedy dva vozy po Štědrém dnu a následujících čtrnáct dní si mnohokrát opakovali ono Cimrmanovské „na sever“.

NOMÁDI: Šest týdnů pod jižním křížem s autem z půjčovny

NOMÁDI: Šest týdnů pod jižním křížem s autem z půjčovny

Kdo by o ní neslyšel, a hlavně, kdo by o ní nesnil. Je tak vzdálená, tajemná, dobrodružná a hlavně lákavá… Afrika. Už to slovo voní. Poprvé jsme její jižní část, Jihoafrickou republiku, projeli s kamarády „na pankáče“ a zjistili, že tak ztratíme spoustu času nepřipraveností a specifickými podmínkami. A tak další cesta, s odstupem deseti let a zkušeností, již byla připravena. Připravena tak, aby zůstala volnost a svoboda, ale přitom, aby byla vize, směr a v exponovaných místech i rezervace. Vyražme tedy na jih a projeďme JAR, Namibii, Botswanu a část Zimbabwe. Čeká nás šest týdnů pod jižním křížem.

Kanada - Toronto, Ontário a Québec

Kanada - Toronto, Ontário a Québec

Obrovské SUV místní taxíkářské firmy nás vezlo z letiště do centra Toronta. Moderní mrakodrapy se tyčily do neuvěřitelné výšky a do odlesků slunce v jejich sklech zpíval Willie Nelsou z rádia “Good Morning America How are you?”. Bylo to snové a neuvěřitelné. Vítala nás Kanada a začala naše cesta po Ontariu a Quebecku.