Blog

Všeho s mírou!

Netradičně vás ve svém blogu nezavedu na žádná zajímavá místa. Nebudeme ani cestovat a ani poznávat whisky. Podzim za okny mě inspiroval k povídání o starých mírách a váhách našich předků. O výrazech, které známe z lidových písniček či pohádek, ale jen málo z nich nám zapadá do nějakého celku.

Za svatým Patrikem, překrásnou krajinou a irskou whiskey na zelený ostrov

Irsko je krásný ostrov a jeho kultura, včetně piva a whiskey, je nám - Čechům - velice blízká. Proto není divu, že jsem nějaký čas přemýšlel o výjezdu do těchto končin s naším obytným autem. Dlouho mě zrazovalo právě to, že Irsko je ostrovem, ale nakonec jsme se na tu “smaragdovou slzu” vypravili a vy můžete s námi.

Staň se švestkou!

Přesto, že jsem whiskař, tak jsem se rozhodl navštívit pražské Muzeum slivovice v citlivě opraveném domě herečky Slávky Budínové. Musím přiznat, že návštěva předčila mé očekávání.

Wild camping

Van Life a život s obytkou se stává mainstreame a to přináší restrikce. Další přijdou.

Hřejivý příběh z drsného severu

Leží skoro na samé hranici s Německem a prožívala svá světlá i stinná období. Malá vesnička, dnes spíše osada, zvaná Kopec. Soubor krásných chalup a v nich bydlících sousedů, potkávajících se na jedno v hospůdce „U Oty“. Právě tam vznikl obdivuhodný projekt záchrany jednoho z domů.

Magické Třeboňsko

Když Jakub Krčín se svými žáky a následovníky budoval na jihu Čech své rozsáhlé dílo, netušil, že vytvoří velmi cenný evropský unikát. Oblast harmonicky propojující přírodu s dílem člověka. Hráze plné staletých dubů, přírodní rezervace a hnízdiště v malebné symbióze s vesnicemi, městy a drobnými krajinnými prvky. Není divu, že na Třeboňsko vyrážíme za odpočinkem. Vše je připravené, tak můžeme vyrazit.

Turismus chránil divoká zvířata v Africe. Už nechrání…

V mnoha místech měl rozvoj globálního turismu především negativní vliv a současná krize dává naději k návratu do udržitelných kolejí. Není tomu tak v rájích divoké přírody. Turismus v afrických národních parcích v zásadě chránil zvířata před pytláky. Bez turistů strážci svůj boj prohrávají.

Jak fotit polární záři aneb štěstí přeje připraveným

Opět je tady období polární záře a řada z nás se ji vydá lovit se svým fotoaparátem. Je to úchvatný zážitek a na snímcích mnohdy ještě krásnější než ve skutečnosti. Je čas vyrazit na sever do polárních krajin a naplno využít sezonu. Přečtěte si, kde polární záři hledat a jak ji fotit.

Fotografická výprava za psy hyenovitými, nepolapitelnými stíny Afriky

Pes hyenovitý patří mezi nejohroženější šelmy afrického kontinentu. Největší smečky žijí v deltě Okavanga, kde se mi je po několika pokusech konečně povedlo „ulovit“. Dokáží běžet rychleji než terénní auto a spatřit je a vyfotit chce čas a hlavně notnou dávku štěstí. Ale nakonec se mi to podařilo. Přečtěte si celý příběh.

NOMÁDI: Ledovým královstvím aneb zimní Lofoty a Laponsko s obytným autem

V cestovatelském životě člověka potkávají různé výzvy. Tu větší, tu menší. Jednou z těch větších byl nápad vyrazit s obytným autem na daleký zimní sever do oblasti Lofot a Laponska. Cíl byl jasný, přežít, poznávat a pokud se poštěstí „ulovit“ v tomto ideálním období polární záři a případně vidět velryby. Vyrazili jsme tedy dva vozy po Štědrém dnu a následujících čtrnáct dní si mnohokrát opakovali ono Cimrmanovské „na sever“.

NOMÁDI: Šest týdnů pod jižním křížem s autem z půjčovny

Kdo by o ní neslyšel, a hlavně, kdo by o ní nesnil. Je tak vzdálená, tajemná, dobrodružná a hlavně lákavá… Afrika. Už to slovo voní. Poprvé jsme její jižní část, Jihoafrickou republiku, projeli s kamarády „na pankáče“ a zjistili, že tak ztratíme spoustu času nepřipraveností a specifickými podmínkami. A tak další cesta, s odstupem deseti let a zkušeností, již byla připravena. Připravena tak, aby zůstala volnost a svoboda, ale přitom, aby byla vize, směr a v exponovaných místech i rezervace. Vyražme tedy na jih a projeďme JAR, Namibii, Botswanu a část Zimbabwe. Čeká nás šest týdnů pod jižním křížem.

Kanada - Toronto, Ontário a Québec

Obrovské SUV místní taxíkářské firmy nás vezlo z letiště do centra Toronta. Moderní mrakodrapy se tyčily do neuvěřitelné výšky a do odlesků slunce v jejich sklech zpíval Willie Nelsou z rádia “Good Morning America How are you?”. Bylo to snové a neuvěřitelné. Vítala nás Kanada a začala naše cesta po Ontariu a Quebecku.