Cesty bydlíkem

Velkou láskou a koníčkem se stal v posledních 15 letech také caravaning. Svobodný styl cestování vycházející z “expedičních” tradic a umožňující další rozměry poznávání. Je výbornou alternativou a doplňkem dalších stylů cestování. V roce 2022 vznikl na facebooku malý "deníček" cest a tipů, kdy se zájemci a sledující mohou toulat s námi. Zajímavější a obsáhlejší texty jsou k mání i zde na webu. O mnoha cestách také již několik let píši do časopisu Camping, Cars & Caravans, kde jsem kmenovým členem redakce. 

Alpy

Alpy

Náš dnešní report a tip zároveň je z našich milých Alp. Vyjeli jsme jen na pátek + víkend, takže jsme nechtěli ztratit dva dny cestou, a proto volba padla na Salzburská jezera. Konkrétně na Traunsee.

Litva

Litva

Vrátili jsme se z Pobaltí a přicházíme s prvním slíbeným reportem. Zveme vás do Litvy! Litva je krásná a k cestovatelům vstřícná. Čisto, skvělí lidé, krásná krajina, bouřlivá historie, tepající města a karavanisticky přívětivé prostředí. Přesně kombinace, která nás baví!

Památník Karla Čapka

Památník Karla Čapka

Přemýšlíte kam na víkend? My jsme ten minulý prožili nedaleko Prahy u Dobříše a bylo tam překrásně.

Olomoucko

Olomoucko

Tentokrát jsme se toulali v širším okolí kolem Olomouce. Město samotné jsme si nechali pouze na večerní procházku a to i proto, že jsme chtěli navštívit vyhlášený irský pub a whisky bar The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar. Bezva personál, skvělá nabídka a pokud máte rádi tento styl, tak při zastávce v Olomouci určitě doporučujeme!!!

Bükk National Park

Bükk National Park

Určitě nebudeme jediní, kteří na prodloužený výlet vyjeli do Maďarska. My jsme zvolili vzdálenější "kout" zem, a to lázeňské město Eger a překrásné pohoří s národním parkem Bükk.

Rychnovsko

Rychnovsko

Víkend byl dost deštivý, ale to nám nezabránilo vyjet opět s naší vestavbou po naší milé vlasti! Tentokrát jsme zavítali na Rychnovsko a Hradecko.

Kutná Hora

Kutná Hora

I středočeská mírně zvlněná "placka" má své kouzlo a stojí za to objevovat ji. Tak pojeďte opět s námi, pokud chcete.

Po stopách Dobrého vojáka Švejka

Po stopách Dobrého vojáka Švejka

"Dobrý poledne, vojáčku, kampak máte namíříno?“ „Ale jdu vám, matičko, do Budějovic k regimentu,“ odpověděl Švejk, „do tej války.“ Kdo by neznal Švejkovu budějovickou anabázi, kdy na cestě z Tábora do Budějic prošel půl Písecka a Strakonický. Právě do této oblasti jsme se po jeho stopách vydali i my. Pojeďte s námi na pár míst z Haškova románu.

Želiv

Želiv

Na soutoku Želivky a Trnávky před skoro devíti sty lety založili klášter. Jeho historie je otiskem naší historie a jeho okolí je jednou z perel Čech. Členitou krajinou prostupuje několik vodních nádrží, které oblast doplňují množstvím památek technických. Prostě ideální místo na podzimní cesty bydlíkem.

Národní park Podyjí

Národní park Podyjí

Na prodloužený víkend jsme vyjeli do přírody Podyjí. Krásná zachovalá meandrující řeka mezi Vranovem a Znojmem nabízí nádherné scenérie a tvoří přírodně cenná údolí. Tento český nejmladší a nejmenší národní park má i svou rakouskou podobu - Národní park Thayatal. Právě za hranicemi jsme začali své putování.

Region Broumovsko

Region Broumovsko

Přírodní scenérie se skalními městy přirozeně propojené se skvosty architektury a dozvuky historie. Výběžek českých zemí, který je odevšad “stranou”, ale stojí za návštěvu, protože vás očaruje. To je Broumovsko, které v nadcházejícím podzimu je ještě krásnější než v létě. My to tam milujeme a určitě doporučujeme k výjezdu!

České středohoří

České středohoří

Část Českého středohoří na pravém břehu Labe nabízí nádhernou krajinu, zapadlé vesnice i množství výletů a turistických cílů.

Cinque Terre

Cinque Terre

Cinque Terre je skalnatá pobřežní oblast na Italské riviéře, respektive v její východní části. Tento malebný kout tvoří primárně pět překrásně malebných, terasovitě vystavěných, vesniček nad Ligurským mořem. V roce 1997 se stala součástí světového kulturního dědictví UNESCO a o dva roky později se dočkala ochrany i formou národního parku. Cinque Terre zahrnuje obce Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare (směrem od východu k západu). Vesničky propojuje železniční trať i lodní doprava. V kopcích nad nimi vede nespočet turistických tras s nádhernými výhledy a každá z vesnic vás pohostí skvělou kuchyní, vínem či drinky.

Normandy France

Normandy France

Normandie je oblast na severu Francie pojmenovaná podle Vikingů (Normané), kteří se zde objevili v 8. století. V moderní historii je pobřeží známé především díky operaci Overlord, kdy se na zdejších plážích 6. června 1944 vylodila spojenecká invazní vojska. Právě nejen za připomenutím a památkami jedné z největších válečných operací historie jsme se vypravili i my. Zajímala nás ovšem také historie mnohem starší i zdejší města a venkov, lidé, cidre, calvados či sýry. V Normandii je i jedna z nejznámějších památek – Mont Saint Michel či překrásné Alabastrové pobřeží. No, a protože jsme právě zpět, tak se spěcháme s několika tipy a postřehy.

Vyšší Brod

Vyšší Brod

Vyšší Brod je vyhledáván především vodáky, kteří zde začínají svou plavbu po Vltavě, ale na své si přijdou i pěší a cyklisté. Z dob vodáckých si pamatuji velký kemp Pod Hrází, který využívají hojně i karavanisté. My jsem hledali na páteční večer klidnější místo, a tak jsme zvolili parkoviště nedaleko kláštera (mimo jiné i v aplikaci park4night) - 48.6210519N, 14.3091775E

Saské Švýcarsko

Saské Švýcarsko

Saské Švýcarsko je překrásná oblast hned za našimi hranicemi. Množství parkovišť pro obytná auta, stellplatzů a kempů. Skutečně kam se člověk podívá. Krásné stání pod pevností Königstein či malebný kemp v údolí Křinice nad Bad Schandau jsou jen "bonbónky".

Medník, Posázavská stezka, Pikovice.

Medník, Posázavská stezka, Pikovice.

Medník, Posázavská stezka, Pikovice... Pojmy, které jsou známé a lákají už od prapočátků turistiky a trampingu.

Stubaital, Austria

Stubaital, Austria

Pokud chcete vyrazit do Alp, a to ať již na lyže a nebo si srovnat myšlenky jako my, tak vyzkoušejte Camping Stubai v Neustift Im Stubaital, Tirol, Austria

Kutnohorsko

Kutnohorsko

Další víkend z velké části se sluncem. Tentokrát tedy dost větrný, ale i tak vyvedený.

Milešovka

Milešovka

Milešovka (837 m.n.m.) je nejvyšší horou Českého středohoří. Jmenuje se podle nedaleké obce Milešov, kde je nepřístupný zámek vzniklý na místě gotické tvrze.

Neratov (Bärnwald)

Neratov (Bärnwald)

Jedním z neuvěřitelných míst u nás je malá vesnice na hranicích v klínu Orlických hor. Místo, kde se dějí zázraky v každodenním životě. Kostel s prosklenou střechou, který nikdy nezavírá, srdce na dlani v mnoha zde probíhajících projektech a skvělé pivo z místního pivovaru.