Region Broumovsko
Přírodní scenérie se skalními městy přirozeně propojené se skvosty architektury a dozvuky historie. Výběžek českých zemí, který je odevšad “stranou”, ale stojí za návštěvu, protože vás očaruje. To je Broumovsko, které v nadcházejícím podzimu je ještě krásnější než v létě. My to tam milujeme a určitě doporučujeme k výjezdu!
Nejlepším výchozím bodem na poznávání Broumovských stěn je záchytné parkoviště za obcí Slavný (N 50°32.28563', E 16°17.38000'). Odtud je dlouhý hřeben Broumovských stěn, které se oproti okolní krajině vypínají až do třistametrové výšky, jak na dlani. Oblast je doslova protkaná turistickými značkami a dá se mezi nimi různě přecházet. Díky tomu si tu svou trasu najde opravdu každý. Výhledy, skalní města, kamenné hřiby či skvost - překrásná kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě. Ta je dílem barokního architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera, který zanechal svůj rukopis i na nedalekém Broumovském klášteře.
Dominantou Broumova je Broumovský klášter. Jeho současná barokní podoba je spjata s architekty Kryštofem Dientzenhoferem a jeho synem Kiliánem Ignácem. Areál je celoročně přístupný a je vidět jeho proměna z ruin, kterými do určité míry byl na konci roku 1989. Broumovský klášter, díky tomu, že v něm bylo gymnázium, nebyl zavřen Josefem II. a fungoval až do roku 1948. Mezi místními studenty byl i rodák z nedalekého Hronova, Alois Jirásek. Během prohlídky je k vidění i zcela unikátní kopie Turínského plátna, která byla za obrazem v kostele nalezena až v roce 1999. Kopie pochází ze 17. století. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií. Zdejší broumovská je však jediná ve střední Evropě a patří mezi nejzdařilejší. Vznikala dlouhodobým přikládáním k originálu.
Hezké cesty v nastupujícím Babím létě a během podzimu
#cestybydlikem #jakubmoraveccz #fujifotocz Broumov