Photographer, traveler and writer.
Jakub Moravec, nice to meet you.

About me

I take pictures and travel. I have not only an artistic eye, but a professional one as well. I do not hide my joy of faraway places, adventures and whiskey. I transfer this experience to my work.

Photographer


Photography is an inseparable part of my activities and myself. I like to photograph events, reportage or gastronomy as well as I enjoy taking pictures during my travels.

Traveler


The desire to travel and explore accompanies my whole life. From Europe to Africa, from Lesotho to Spitsbergen - every corner of the world has its own beauty.

News from the Blog

Magic Třeboň region

Když Jakub Krčín se svými žáky a následovníky budoval na jihu Čech své rozsáhlé dílo, netušil, že vytvoří velmi cenný evropský unikát. Oblast harmonicky propojující přírodu s dílem člověka. Hráze plné staletých dubů, přírodní rezervace a hnízdiště v malebné symbióze s vesnicemi, městy a drobnými krajinnými prvky. Není divu, že na Třeboňsko vyrážíme za odpočinkem. Vše je připravené, tak můžeme vyrazit.

Tourism has protected wild animals in Africa. Not anymore…

V mnoha místech měl rozvoj globálního turismu především negativní vliv a současná krize dává naději k návratu do udržitelných kolejí. Není tomu tak v rájích divoké přírody. Turismus v afrických národních parcích v zásadě chránil zvířata před pytláky. Bez turistů strážci svůj boj prohrávají.

NOMADS: The icy kingdom or winter Lofoten and Lapland with motor home

V cestovatelském životě člověka potkávají různé výzvy. Tu větší, tu menší. Jednou z těch větších byl nápad vyrazit s obytným autem na daleký zimní sever do oblasti Lofot a Laponska. Cíl byl jasný, přežít, poznávat a pokud se poštěstí „ulovit“ v tomto ideálním období polární záři a případně vidět velryby. Vyrazili jsme tedy dva vozy po Štědrém dnu a následujících čtrnáct dní si mnohokrát opakovali ono Cimrmanovské „na sever“.

Partners

I'm not antisocial


If you like my snapshots, trips and stories, you can follow me on social media.

Skvělý drink “z ulice”! / great mixed drink from the bar "on the street" - Black Angels Bar Prague and @paajakubik #blackangelsbar #bar #prague #praha #praha1 #bartender #bartenders #cocktails…

Večerní čas zakempovat a vydechnout 🙏 / camping - time for relaxing #camping #campinglife #caravanning #caravan #vanlife #vanlifestyle #nature #countryside #rv #travel #travelling #travelgram…

Nejsevernější bod České republiky / the northernmost point of the Czech Republic #border #borders #hranice #northernpoint #czechrepublic #ceskarepublika #visitcz #ikoktejlcz #natgeo #travel…

75 let od začátku Pražského povstání 5. 5. 1945. Dnes jsem prošel místa některých dobových fotek a porovnával. / 75 years since the beginning of the Prague Uprising on May 5, 1945. Today I went…