Photographer, traveler and writer.
Jakub Moravec, nice to meet you.

About me

I take pictures and travel. I have not only an artistic eye, but a professional one as well. I do not hide my joy of faraway places, adventures and whiskey. I transfer this experience to my work.

Photographer


Photography is an inseparable part of my activities and myself. I like to photograph events, reportage or gastronomy as well as I enjoy taking pictures during my travels.

Traveler


The desire to travel and explore accompanies my whole life. From Europe to Africa, from Lesotho to Spitsbergen - every corner of the world has its own beauty.

News from the Blog

Whiskey under the equator and above the Arctic Circle

Řada známých cestovatelů měla a má ve své výbavě whisky. Je to nápoj ideální nejen na pití při psaní deníků, ale slouží také jako slovník při komunikaci, dezinfekce při zranění či nemrznoucí tekutina do starých navigačních přístrojů, zvaných sextant. Dá se říci, že žádná expedice nevyrazila bez whisky a tato slova potvrzují i mnohé nálezy. Třeba pár láhví Mackinlay’s Rare Old Highland Malt Whisky, které se nalezly v základním kempu jedné z polárních expedic Sira Ernesta Shackletona z roku 1907.

Puffins - sea clowns on the edges of cliffs

Papuchalkové jsou mořští ptáci z čeledi alkovitých a svou vizáží s velkými žlutými nosy připomínají lehce klauny. Proto se jim tak i někdy říká. Od nás je nejsnazší vyrazit je sledovat na sever britských ostrovů anebo na Island. Mně se letos podařilo oboje.

Trakai Water Castle - Lithuanian pearl among lakes

V 15. století bylo Litevské velkoknížectví jedním z největších státních útvarů v Evropě a Trakai pak základní vojenské a ekonomicko-politické středisko. V následných válkách se Švédy či Rusy byl mnohokrát poškozen, a jak ztrácel význam, začal chátrat. Dnes stojí na místě rozvalin nová monumentální stavba.

Partners

I'm not antisocial


If you like my snapshots, trips and stories, you can follow me on social media.

Waiting for Christmas... #christmas #christmastime #christmastree #advent #waitingforchristmas #street #prague #praguelife #citylife #city #blackandwhite #travel #travelling #travelgram #traveler…

On the road with my sweet bottle of Glenfiddich 18 yo :-) #ontheroad #passport #whisky #glenfiddich #glenfiddich18 #whiskytime #scotchwhisky #whiskylover #travellover #jakubmoravec #travel…

Po čertech dobrý večer... #cert #certamikulas #prague #visitprague #toulcuvdvur #december #advent #devil #travel #traveling #traveler #jakubmoravec #fujifilm #fujifilmxseries #pictureoftheday…

Sometimes even a whiskylover takes a step aside ... #jagermeister #herbs #herballiqueur #liqueur #spirit #alcohol #bar #bartender #praguebar #oldtownsquare #christmastime #travel #traveler…