Photographer, traveler and writer.
Jakub Moravec, nice to meet you.

About me

I take pictures and travel. I have not only an artistic eye, but a professional one as well. I do not hide my joy of faraway places, adventures and whiskey. I transfer this experience to my work.

Photographer


Photography is an inseparable part of my activities and myself. I like to photograph events, reportage or gastronomy as well as I enjoy taking pictures during my travels.

Traveler


The desire to travel and explore accompanies my whole life. From Europe to Africa, from Lesotho to Spitsbergen - every corner of the world has its own beauty.

News from the Blog

Puffins - sea clowns on the edges of cliffs

Papuchalkové jsou mořští ptáci z čeledi alkovitých a svou vizáží s velkými žlutými nosy připomínají lehce klauny. Proto se jim tak i někdy říká. Od nás je nejsnazší vyrazit je sledovat na sever britských ostrovů anebo na Island. Mně se letos podařilo oboje.

Trakai Water Castle - Lithuanian pearl among lakes

V 15. století bylo Litevské velkoknížectví jedním z největších státních útvarů v Evropě a Trakai pak základní vojenské a ekonomicko-politické středisko. V následných válkách se Švédy či Rusy byl mnohokrát poškozen, a jak ztrácel význam, začal chátrat. Dnes stojí na místě rozvalin nová monumentální stavba.

Coast of Normandy

Normandie je oblast na severu Francie pojmenovaná podle Vikingů (Normané), kteří se zde objevili v 8. století. V moderní historii je pobřeží známe především díky operaci Overlord, kdy se na zdejších plážích 6. června 1944 vylodila spojenecká invazní vojska. Právě za připomenutím a památkami jedné z největších válečných operací historie se do Normandie jezdí a celkově za historií, která je zde vepsaná do každého kousku země. A za překrásným pobřežím se strmými útesy. V Normandii je i jedna z nejznámějších památek – Mont Saint Michel.

Partners

I'm not antisocial


If you like my snapshots, trips and stories, you can follow me on social media.

she won't call anyway ... / na beton nezavolá... :-) #call #telephone #callbox #phonebooth #city #citylife #prague #concrete #art #travel #travelgram #travelling #traveler #jakubmoravec #fujifilm…

Bruichladdich The Classic Laddie - great unpeated Islay single malt #islaywhisky #bruichladdich #whisky #unpeatedwhisky #singlemalt #singlemaltwhisky #whiskytasting #whiskygram #whiskyenthusiast…

"Dragon" Johnnie Walker... #blendedscotchwhisky #blendedwhisky #johnniewalker #richandspicy #whisky #scotchwisky #whiskytime #whiskylife #whiskylifeprague #whiskylover #whiskyenthusiast #whiskygram…

gate to autumn #autumn #podzim #autumntime #foggymorning #mist #foggyautumn #fog #nature #door #gate #color #morning #way #foggywalk #trees #tree #alley #travel #traveling #travelgram #traveler…