Photographer, traveler and writer.
Jakub Moravec, nice to meet you.

About me

I take pictures and travel. I have not only an artistic eye, but a professional one as well. I do not hide my joy of faraway places, adventures and whiskey. I transfer this experience to my work.

Photographer


Photography is an inseparable part of my activities and myself. I like to photograph events, reportage or gastronomy as well as I enjoy taking pictures during my travels.

Traveler


The desire to travel and explore accompanies my whole life. From Europe to Africa, from Lesotho to Spitsbergen - every corner of the world has its own beauty.

News from the Blog

NOMADS: Six weeks under the Southern Cross with a rental car

Kdo by o ní neslyšel, a hlavně, kdo by o ní nesnil. Je tak vzdálená, tajemná, dobrodružná a hlavně lákavá… Afrika. Už to slovo voní. Poprvé jsme její jižní část, Jihoafrickou republiku, projeli s kamarády „na pankáče“ a zjistili, že tak ztratíme spoustu času nepřipraveností a specifickými podmínkami. A tak další cesta, s odstupem deseti let a zkušeností, již byla připravena. Připravena tak, aby zůstala volnost a svoboda, ale přitom, aby byla vize, směr a v exponovaných místech i rezervace. Vyražme tedy na jih a projeďme JAR, Namibii, Botswanu a část Zimbabwe. Čeká nás šest týdnů pod jižním křížem.

NOMADS: The icy kingdom or winter Lofoten and Lapland with motor home

V cestovatelském životě člověka potkávají různé výzvy. Tu větší, tu menší. Jednou z těch větších byl nápad vyrazit s obytným autem na daleký zimní sever do oblasti Lofot a Laponska. Cíl byl jasný, přežít, poznávat a pokud se poštěstí „ulovit“ v tomto ideálním období polární záři a případně vidět velryby. Vyrazili jsme tedy dva vozy po Štědrém dnu a následujících čtrnáct dní si mnohokrát opakovali ono Cimrmanovské „na sever“.

Photographic expedition for African wild dog, elusive shadows of Africa

Pes hyenovitý patří mezi nejohroženější šelmy afrického kontinentu. Největší smečky žijí v deltě Okavanga, kde se mi je po několika pokusech konečně povedlo „ulovit“. Dokáží běžet rychleji než terénní auto a spatřit je a vyfotit chce čas a hlavně notnou dávku štěstí. Ale nakonec se mi to podařilo. Přečtěte si celý příběh.

Partners

I'm not antisocial


If you like my snapshots, trips and stories, you can follow me on social media.

Vzpomínky... / Whisky time... the memory of the days when the bars were open. #whiskeriabar #whiskybar #whisky #glencairn #singlemalt #whiskygram #bar #bartender #bartenderlife #whiskylover…

Moon now! #moon #sky #afternoon #planetearth #planet #nature #naturephotography #april #spring #priroda #mesic #traveling #travellover #photographer #jakubmoravec #fujifilm #fujifilmxseries…

Spring in South Bohemia - Třeboňsko #trebonsko #chkotrebonsko #jiznicechy #jaro #spring #springtime #springcoming #southbohemia #trebon #rozmberk #rybnikrozmberk #countryside #pond #sunny #sunnyday…

Schwarzenberská hrobka #trebon #visittrebon #jiznicechy #southbohemia #zamektrebon #schwarzenberskahrobka #itrebon #trebonsko #travel #travelphotography #traveling #travelgram #traveler #travellover…