EXPEDITION OKAVANGO 2016

Třítýdenní plnokrevná expedice do srdce africké divočiny. Hledání zvířat, focení a táboření a to vše v lehkém pohybu vpřed. Projeli jsme přírodní srdce Namibie a Botswany a většinu času byli právě kolem řeky Chobe a v deltě Okavanga.

Delta řeky Okavango je rozsáhlá bezodtoká oblast v severozápadní části Botswany nedaleko města Maun. Řeka Okavango zde vytváří vnitrozemskou deltu, která má v době nejvyššího stavu vody (od června do srpna) rozlohu okolo 15 000 km² a je oázou v okolní poušti. “Hrdlo” delty začíná částečně ještě na území Namibie v Kapriviho pruhu. Nejznámější a nejkrásnější rezervací této oblasti je Moremi, které volně navazuje na botswanský národní park Chobe a celkově s deltou vytváří rozsáhlé přírodní území nepopsatelného významu. Obsáhnout deltu Okavanga ze země je téměř nemožné a proto řada cestovatelů nad deltu létá z malého “mezinárodního” letiště v Maunu.

Moremi Game Reserv – nejvýznamnější částí delty Okavanga, zabírá cca 40 % centrální části,  je rezervace Moremi, která zabírá skoro celou východní část delty a jedná se o jednu z největších divočin na jihu Afriky. Rezervace kombinuje vodní pasáže s rozsáhlými savanami a akáciovými porosty. Je velmi bohatá na zvířata a pro některé druhy zvířat, například Pes Hyenovitý, zajišťuje stabilní populaci v celoafrickém kontextu. Je zde “doma” nejvíce ohrožených velkých savců.

Oblast objevil již v roce 1848 David Livingstone a byl ohromen její krásou. Jakou součást delty Okavanga je součástí světového dědictví UNESCO.

Na jihu delta Okavanga sousedí s největší pouští na jihu Afriky s Kalahari. Pod ní se také ztrácí veškerá voda z této delty a v obrovské hloubce utváří velký rezervoár vody. tato oblast je obývána kmeny Křováků. Na ně však poslední dobou dopadají nařízení botswanské vlády a přichází tak o přirozený způsob života a svoji domovinu.

Život kmenů dodržuje velmi přísná pravidla a díky nim přežívají v tak nehostinných podmínkách.

Jedním z problémů je povinná školní docházka. Děti jsou tak odtrženy od přirozeného vývoje kmene, dlouhý čas tráví na internátech a poznávají zcela odlišný způsob života a do starého se již jen velmi těžko vracejí. Většinou se tak po celý život pohybují v nenaplněném meziprostoru.

Tisk fotek na plátno nebo kapa desku

Líbí se vám některá z ých fotografií? Chcete, aby zdobila váš domov, kancelář, recepci? Nabízím dekorativní tisk fotografií z mých cest na plátno, nebo kapa desku.