Blog

NOMÁDI: Šest týdnů pod jižním křížem s autem z půjčovny

NOMÁDI: Šest týdnů pod jižním křížem s autem z půjčovny

Kdo by o ní neslyšel, a hlavně, kdo by o ní nesnil. Je tak vzdálená, tajemná, dobrodružná a hlavně lákavá… Afrika. Už to slovo voní. Poprvé jsme její jižní část, Jihoafrickou republiku, projeli s kamarády „na pankáče“ a zjistili, že tak ztratíme spoustu času nepřipraveností a specifickými podmínkami. A tak další cesta, s odstupem deseti let a zkušeností, již byla připravena. Připravena tak, aby zůstala volnost a svoboda, ale přitom, aby byla vize, směr a v exponovaných místech i rezervace. Vyražme tedy na jih a projeďme JAR, Namibii, Botswanu a část Zimbabwe. Čeká nás šest týdnů pod jižním křížem.

Kanada - Toronto, Ontário a Québec

Kanada - Toronto, Ontário a Québec

Obrovské SUV místní taxíkářské firmy nás vezlo z letiště do centra Toronta. Moderní mrakodrapy se tyčily do neuvěřitelné výšky a do odlesků slunce v jejich sklech zpíval Willie Nelsou z rádia “Good Morning America How are you?”. Bylo to snové a neuvěřitelné. Vítala nás Kanada a začala naše cesta po Ontariu a Quebecku.

Vánoce ve Vánoční zemi

Vánoce ve Vánoční zemi

Když o Vánocích roku 1497 zakotvil portugalský objevitel a mořeplavec Vasco da Gama na pobřeží Indického oceánu, tak na počest probíhajících svátků nazval zemi kolem jihoafrického Durbanu Terra Natalis - Vánoční země (z portugalského slova Natal - Vánoce). O 522 let později jsem v období Vánoc navštívil provincii, dnes zvanou KwaZulu - Natal, já.

Whisky pod rovníkem i nad polárním kruhem

Whisky pod rovníkem i nad polárním kruhem

Řada známých cestovatelů měla a má ve své výbavě whisky. Je to nápoj ideální nejen na pití při psaní deníků, ale slouží také jako slovník při komunikaci, dezinfekce při zranění či nemrznoucí tekutina do starých navigačních přístrojů, zvaných sextant. Dá se říci, že žádná expedice nevyrazila bez whisky a tato slova potvrzují i mnohé nálezy. Třeba pár láhví Mackinlay’s Rare Old Highland Malt Whisky, které se nalezly v základním kempu jedné z polárních expedic Sira Ernesta Shackletona z roku 1907.

Mořští klauni na hranách skal

Mořští klauni na hranách skal

Papuchalkové jsou mořští ptáci z čeledi alkovitých a svou vizáží s velkými žlutými nosy připomínají lehce klauny. Proto se jim tak i někdy říká. Od nás je nejsnazší vyrazit je sledovat na sever britských ostrovů anebo na Island. Mně se letos podařilo oboje.

Vodní hrad Trakai - litevská perla mezi jezery

Vodní hrad Trakai - litevská perla mezi jezery

V 15. století bylo Litevské velkoknížectví jedním z největších státních útvarů v Evropě a Trakai pak základní vojenské a ekonomicko-politické středisko. V následných válkách se Švédy či Rusy byl mnohokrát poškozen, a jak ztrácel význam, začal chátrat. Dnes stojí na místě rozvalin nová monumentální stavba.

Pobřežím Normandie

Pobřežím Normandie

Normandie je oblast na severu Francie pojmenovaná podle Vikingů (Normané), kteří se zde objevili v 8. století. V moderní historii je pobřeží známe především díky operaci Overlord, kdy se na zdejších plážích 6. června 1944 vylodila spojenecká invazní vojska. Právě za připomenutím a památkami jedné z největších válečných operací historie se do Normandie jezdí a celkově za historií, která je zde vepsaná do každého kousku země. A za překrásným pobřežím se strmými útesy. V Normandii je i jedna z nejznámějších památek – Mont Saint Michel.

Pražskou svatojakubskou cestou

Pražskou svatojakubskou cestou

Pouť do Santiaga de Compostela má celou sít cest, které k tomuto cíli vedou napříč Evropou. Poutníci již historicky chodí i přes naše území, které nabízí dokonce hned několik “větví” tras. Přicházejí z Polska či Německa a do Německa a Rakouska pokračují. Povětšinou jsou značené svatojakubskými mušlemi, které doplňují běžné turistické značení.

O svatém Patrikovi a blížícím se svátku

O svatém Patrikovi a blížícím se svátku

Blíží se opět 17. březen, den na který připadají oslavy svatého Patrika – patrona Irska.

Zátoka svaté Lucie

Zátoka svaté Lucie

Rezervace s bohatou biodiverzitou, zahrnující 280 kilometrů pobřeží Indického oceánu mezi Mozambikem a jihoafrickým Durbanem, která je zapsaná do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Předvánoční Dublin

Předvánoční Dublin

Dublin je ideálním městem na víkendový výlet, ale pobyt si můžete klidně prodloužit i na několik dní. Toto město má totiž co nabídnout a je jedno, zda je léto či před vánoci, svítí slunce a nebo jako obvykle prší. Tady si svůj pobyt užijete v jakémkoliv období, ve dne i v noci. Snad s výjimkou březnových oslav Svatého Patrika, kdy bych se Irsku obloukem vyhnul.

Na hranici parků i možností

Na hranici parků i možností

Oblast mezi rezervací Moremi v centrální části Okavanga a parkem Chobe je opravdovou divočinou, kde nejsou davy turistů a nespočet aut. Je to africký ráj. Zvířat tam je nespočet a krajina, v období sucha především kolem zbylých lagun a provazců řek, je dech beroucí.